Angular Nedir?

angular-nedir

Angular Google’ın yayınladığı, açık kaynaklı, typescript ile geliştirilen, js tabanlı bir kütüphanedir. Angular ile web, mobil ve desktop uygulamalar geliştirilebilir. Hem istemci hem sunucu tarafından çalıştırılabilen Typescript ile yazılan kodlar javascripte derlenir. Ardından browserda işlenir.

Angular ilk olarak 2010 yılında Angular Js versiyonu ile yayınladı. Ancak bazı eksikliklerden dolayı Google 6 yıl sonra yepyeni bir versiyon olan Angular 2 ile karşımıza çıktı. Bu iki versiyon arasında yapısal olarak büyük farklılıklar vardır. Şuan için en güncel sürümü Angular 9 dur. Angular 2 ve üzeri sürümler arası güncellemelerde problem yaşanmazken Angular Js ve Angular 2 arası versiyon geçişi kolay olmayacaktır. Bu yazı serisi  Angular2 ve üzerini destekler nitelikte olacak.

Modular Architecture

Component, servis gibi modüller sayesinde uygulamayı parçalara ayırabilir, bir kez yazdığımız kodu projenin farklı yerlerinde çağırarak kod tekrarının önüne geçebiliriz.Parçalanmış modüller ekip çalışmalarında da kolay iş paylaşımı ve kod tutarlılığı sağlar.

SPA(Single Page Application)

Single page application olmayan bir sitede açtığımız her sayfa için yeni bir HTML sayfası yüklenir. Bu da sayfalar arası geçişte zaman kaybına neden olur. SPA yaklaşımında ise tek bir index sayfasında kullanılan component ve yönlendirmeler sayesinde açılan yeni sayfada sadece ilgili kısımlar değişir.Sunucudan dinamik içerikler çekilirken mevcut sayfa arkaplanda açık tutulur. Tarayıcı sunucudan sadece değişecek kısımların verilerini talep eder. Ve daha hızlı etkileşimler alınır.

MVC

Modal view controller yapısına hakimseniz Angular öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır. Angular MVC yi destekler. Sonraki yazılarımda MVC ye ayrıntılı şekilde değineceğim.

Cross Platform

Angular sayesinde birçok farklı platform için ayrı kodlar yazmanız gerekmez. Ionic frameworkü kullanarak angular ile hybrid mobil uygulamalar yazabilirsiniz. Yazdığınız tek progragram Ios, windows phone, androidde derlenebilir. Hem zamandan hem maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Aynı zamanda mac, windows, linux uyumlu masaüstü uygulamalar da geliştirebilirsiniz.

Two Way Data Binding

ngmodel direktifi ile view controller arasındaki otomatik veri bağlantısı sayesinde aynı değişken üzerindeki bir değişiklik, tüm sayfalarda otomatik olarak güncellenir.. Aynı anda hem data binding hem event binding yapılabilir.. Model değiştiğinde view de anlık olarak değişecektir.

Tüm bu özelliklerinden dolayı kapsamlı bir projede Angular kullanarak MVC sayesinde kolay yönetilebilir, kod tekrarından uzak, SPA sayesinde hızlı açılan sayfalara sahip, tek projede tüm platformlara uyumlu bir uygulama geliştirebilirsiniz. 

Keyifli çalışmalar. 🙂

Yorumlar

Yorum Yap