Seo Nedir?

seo

Güncel verilere göre şuan yaklaşık 1,8 milyar web sitesi var. Peki arama motorunda bir arama yaptığınızda binlerce benzer sonuçtan bazıları nasıl en üstte çıkıyor?

Arama motorları, herhangi şey arattığınızda world wide web deki tüm siteleri inceler, analiz eder, belli algoritmalara göre en alakalı ve kaliteli içeriklere göre kategorize ederek listeler. 

Bu listedeki sonuçlar organik(ücretsiz) ve ücretli sonuçlar olarak ikiye ayrılır. En üstteki bir kaç satırda ücretli sonuçlar yer alırken listenin geri kalanında organik sonuçlar bulunur. Web sitenizin organik sonuçlarda üst sırada çıkabilmesi için iyileştirmeye yani SEO çalışmalarına ihtiyaç duyulur.

Seo Nedir? 

SEO ingilizcede “Search engine optimizasyon” un kısaltılmış halidir. Yani arama motoru optimizasyonu. Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar.

alaka düzeyi, içeriğin orjinalliği,

Anahtar kelimeler

Seo çalışmaları için olmazsa olmazdır. Kelime ya da kelime öbeğinden oluşabilirler. Anahtar kelimeleri sıralarken potansiyel müşterilerinizi göz önünde bulundurarak en alakalı kelimeleri seçmelisiniz. Daha sonra Google ads in sunduğu anahtar kelime planlayıcı ile analiz ve kullanım sıklığını takip etmelisiniz. 

Ancak alakasız ya da gereksiz sayıda anahtar kelime kullandığınızda google sitenizi spam olarak algılayabilir. Ve siteniz ceza alır. aynı şekilde kopya içerik de ceza almanıza neden olur. O yüzden orjinal içerik ve alaka düzeyi çok önemlidir.

Anahtar kelimelerinizi başlıklara, resimlerin alt etiketine, içeriğe, url lere ve meta etiketlerine yerleştirebilirsiniz. 

Site içi SEO

İç optimizasyon için önemli bazı noktaları sizin için bir araya topladım.

 1. Bulunduğunuz sektör ile alakalı özgün içerikler hazırlayın.
 2. Başlıklar içerikle alakalı ve uzun olmamalıdır. Başlıklar için H1-h6 aralığındaki etiketlerden kullanmalısınız. H1 global seo tagidir.
 3. Yazı içinde belirtilmesi gereken yerlerde<b> etiketi yerine <strong> ya da h3 h4 etiketlerini kullanmak daha iyi olacaktır.
 4. İçeirğin giriş paragrafında anahtar kelimeler aktif olarak kullanılmalıdır.
 5. alıntılarda mutlaka <blockquote> tagi kullanılmalıdır. Yoksa siteniz kara listeye düşebilir. 
 6. Görsellerin alt yani alternatif attribute u uygun kelimeler ile doldurulmalıdır. Kelime öbeklerinde boşluklar için  “-” kullanılmalıdır.
 7. web sitenizin mobil uyumlu olmasına özen gösterin

Dış SEO

İç optimizasyonu tamamlanmış bir sitenin sosyal medya ya da başka internet sitelerinden link alınmasıyla yapılır. Alınan backlinkler marka güvenilirliğini değerini kalitesini artırır.

Dış Seo da backlinklerin kalitesi, gelen kullanıcıların sayfanızda vakit geçirme süresi, backlinklerin gönderildiği sayfa gibi önemli faktörler rol oynar.. 

Doğal yollarla diğer sitelerden link almak zor olduğu için ücret karşılığı link yayınlayan siteler vardır. Ancak google ücretli backlinklere karşıdır. Bu gibi durumlarda ceza alabilir karalisteye düşebilirsiniz. Doğal olamayan yollarla alınan backlinklerin önüne geçebilmek için google ın algoritması sıklıkla güncellenmektedir.

Siteniz önceden ceza almış veya uyarılmış ise optimizasyon iyileştirmeleri yapsanız bile olumsuz etkisi uzun sürebilir.  

 Ücretsiz Dış seo kaynakları

 • Sosyal medya platformları (Facebook, Twitter, Google Plus, LinkedIn, Pinterest, Medium, Reddit vs.),
 • Video paylaşım siteleri (YouTube, Dailymotion, Vimeo vs.),
 • Sitenizin sektörüyle/kategorisiyle benzer ve alakalı internet siteleri,
 • Sürekli güncel ve kaliteli içeriğe sahip haber siteleri (Hürriyet, Habertürk, Milliyet, Sözcü vs.)
 • Sözlük formatında yayın yapan siteler (Ekşi Sözlük, İnci Sözlük, Uludağ Sözlük, İTÜ Sözlük vs.)
 • .EDU uzantılı eğitim kurumlarına ait siteler (Üniversite, Lise, İlkokul vs.)
 • .GOV uzantılı devlet kurumlarına ait siteler (Bakanlıklar, Vakıflar, Sendikalar vs.)
 • Güncel ve sürekli içerik paylaşımı yapılan kaliteli forumlar (Google Destek Forumları, Microsoft Destek Forumları, Samsung Destek Forumları vs.)
 • PDF siteleri (SlideShare, İssuu, Dropbox, 4Shared vs.)
 • Resim paylaşım siteleri (Flickr vs.)

Yaptığınız işleri ürün ve hizmetleri internette tanıtmak istiyorsanız arama ağında yer almalısınız. 

Keyifli Çalışmalar:)

Yorum Yap