CSS Pre-processors

css-önislemci

Web sayfalarının görselliği için stil tanımlama dili olan CSS kullanılır. Programlama dili olmadığı için web teknolojilerinin geliştiği günümüzde Css yetersiz kalmaktadır. Önişlemciler sayesinde programlama diline benzer yapıda Css kodlayabilirsiniz.

En popüler Css önişlemciler Sass, Less ve Stylus’dur. Sonraki yazılarımda bunların farklarına, kullanımına değineceğim. Özellikle büyük projelerde  binlerce satırlık Css kodlarını yazmak ve yönetmek zorlaşacaktır. Dinamik Css ile değişken tanımlayabilir, fonksiyonlar, döngüler, karar yapıları kullanabiliriz.Bu yapılar sayesinde daha dinamik kodlar yazabilir, kod tekrarının önüne geçebiliriz. Renk kodları, font isimleri gibi tekrar eden yapılar için farklı değişkenler tanımlayarak istediğimiz yerde çağırabiliriz.

Hangi Önişlemciyi tercih etmeliyiz? 

Dünya üzerinde en çok tercih edilenler 3 önişlemci Sass Less ve Stylus’dur. Aralarında büyük farklılıklar yoktur. Derlendiğinde hepsinden elde edeceğimiz sonuç cssdir. Küçük syntax farklılıkları olabilir, kullanılan teknolojiler değişebilir. 

.sass .less dosya türleri modern tarayıcılar tarafından okunamadığı için öncelikle Css stil sayfalarına derlenmeleri gerekir. Bunun için bilgisayarınıza bir dönüştürücü yüklemelisiniz. 

En popüler olanları:

 • Koala
 • Scout-App
 • SimpLess
 • Sassmeister
 • TheSassWay
 • Compass
 • Prepros

Alternatif bir yöntem olarak komut satırından da dönüştürülebilir.

Sass ve Less Farkları

1)Sass ruby’de Less javascriptte geliştirilmiştir.(Less’in ilk versiyonu da ruby ile yazılmış ilerleyen versiyonlarda js’e geçilmiştir. )

2)Sass da değişkenler “$” işareti ile tanımlanırken. Less’de “@” işareti kullanılır.

3)Less’de daha doğru hata mesajları alırsınız.

4)Less belgeleri daha kullanıcı dostudur göze hitap eder. Sass belgeleri için daha çok bilgi birikimi ve kurulum gerekir. Yazı serisi devam edecektir. Keyiflli çalışmalar:)

Brought upon face evening every is, bring seasons doesn’t, divide fowl dry saw signs two subdue behold every together rule morning forth bearing meat fowl a every. Blessed stars dryhave to a greater all our can’t isn’t can’t after under won’t very.

Yorumlar

 • Yunus Bora Erciyas
  at 3 years ago

  Sade anlaşılır bir yazı olmuş, eline sağlık. Başka yazılar yazmanı dört gözle bekliyorum 🙂

  Yanıtla

Yorum Yap